Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26 27
Příběh trička
28
Příběh trička
29
Cesta za dobrodružstvím
Dětská scéna 2024
1
„To dám“
"To dám"
2 3
4
Jarní prázdniny
5
Jarní prázdniny
6
Jarní prázdniny
7
Atletické přebory ZŠ Ostrava-Jih
Jarní prázdniny
8
POVOLÁNÍ v MŠ
Jarní prázdniny
9 10
11 12 13
Jaro je tady a naši malí prvňáčci jsou nadšení!
14
Po stopách dinosaurů
At the restaurant
Po stopách dinosaurů
Exkurze žáků 8. a 9. ročníku do Tietoevry
15 16 17
18
Hodina informatiky v 8. ročníku
19
Odpoledne otevřených dveří
Odpoledne otevřených dveří ve 4. třídě
3D stavby
Nezapomenutelné odpoledne v první třídě!
20
Předškoláci v 1. třídě
21 22
Matematické soutěže
23
Dětský maškarní ples 2024
24
Světový den ústního zdraví
25 26
Velikonoční dílny MŠ
27 28
Den učitelů
Divadlo Smíšek
Velikonoční prázdniny
29 30 31
Drobečková navigace

Úvod > > Projekty > Mary´s Meals

Mary´s Meals



Mary´s Meals

Naše škola se zapojila do projektu Mary´s Meals

V pátek 13. prosince 2019 se na nižším i vyšším stupni Základní školy a Mateřské školy v Šilheřovicích uskutečnila prezentace sociálního projektu Mary´s Meals. Ten se zaměřuje na pomoc dětem v těžké životní situaci, která jim kolikrát brání chodit do školy a vzdělávat se. Tuto ušlechtilou formu pomoci představila ve všech třídách základní školy paní Dagmar Máchová, která je koordinátorkou projektu pro zdejší oblast. Projekt má ryze výchovný charakter: děti si uvědomí, v jakém nadbytku žijí. Žáci rovněž zhlédli film, který jim projekt a potažmo chudobu ve světě blíže představil, a obdržely všechny potřebné informace a informační letáčky.

Mary´s Meals je mezinárodní charitativní organizace (v ČR má pobočku v Brně), která se zabývá projekty školního stravování v nejchudších zemích světa, kde hlad a chudoba brání dětem získat vzdělání. Více než 60 milionů dětí na světě hladoví a nechodí do školy. Aby přežily, musí těžce pracovat nebo žebrat. Proto tuto konkrétní pomoc druhým v nouzi zahrnuje ústřední myšlenka tohoto sociálního projektu: Přinášíme naději hladovějícímu světu. Dětem bylo vysvětleno, že v majetku a v přístupu ke hmotným statkům je mezi námi rozdíl, ale z hlediska lidské důstojnosti jsme si všichni rovni, proto nám nemůže být lhostejný osud druhých lidí.

Hnutí Mary´s Meals se zrodilo v roce 2002, kdy jeho zakladatel Magnus MacFarlane-Barrow navštívil Malawi sužované hladomorem a potkal tam matku umírající na AIDS. Když se jejího nejstaršího syna Edwarda zeptal, jaké jsou jeho životní sny, odpověděl jednoduše: „Chtěl bych mít co jíst a taky bych jednou rád chodil do školy.“ Tato slova spustila misi – od skromných začátků s pouhými 200 dětmi v jedné škole v Malawi dnes Mary´s Meals sytí každý školní den více než 1 a půl milionu dětí napříč pěti kontinenty (v 18 zemích světa).

Myšlenka je jednoduchá: zajistit dětem jedno hodnotné jídlo denně v místě jejich vzdělávání s cílem přivést chudé děti do školních tříd. Ve školách zapojených do programu Mary´s Meals je zřetelný nárůst v docházce i prospěchu.

Ve všech zemích, kde je jídlo podáváno, pracují dobrovolníci z místních komunit, kteří se každý den střídají při přípravě, vaření a podávání jídla ve školách. Kdykoli je to možné, odebírají se suroviny od místních farmářů, čímž je podporována lokální komunita a zároveň se tím přispívá k růstu tamní ekonomiky.

Pouhých 421 Kč nasytí dítě na celý školní rok (každé denní jídlo podávané ve škole stojí jen 2 Kč). Jsou zde nízké provozní náklady = nejméně 93 % všech darů jde přímo na tyto charitativní aktivity. Někdy dokonce 100 %, protože operativní náklady pokryjí sponzoři.

V rámci Mary´s Meals je i tzv. Baťůžkový projekt, kdy děti (buď ve třídě, nebo doma s rodiči) podle seznamu naplní nový či použitý batoh školními potřebami. V baťůžkách nemusí být dle seznamu vše (Mary´s Meals při kontrole chybějící věci doplní) a nesmí v nich být žádné věci navíc (např. hračky apod.). Důvod je jednoduchý – aby všechny děti dostaly stejně a nevzbuzovalo to mezi nimi závist a nepokoj.

Jak tedy pomoci?

  • Zapojením se do Baťůžkového programu. Ve dnech 13. – 24. ledna 2020 budou tzv. sběrné dny, kdy děti mohou do školy nosit naplněné batohy dle seznamu. Ty budou následně doručeny do Ostravy a poté do Vídně, kde se rozhodne, kam konkrétně bude naše pomoc směřována (vždy podle aktuální potřeby).
  • Přispěním 421 Kč za třídu, nebo rodinu žáka na dítě (dětí lze podpořit více, vždy dle finančních možností). Pomoc je jednorázová a není zavazující na delší časové období!

Bližší informace k projektu najdete na na webových stránkách, nebo se můžete obrátit na paní učitelku Pavlínu Řehánkovou.

Mgr. Pavlína Řehánková