V pátek 10. listopadu 2023 byl v osmé třídě realizován dvouhodinový program primární prevence s názvem Rizika elektronické komunikace. Vedl jej zkušený lektor Martin Klos z Poradny pro primární prevenci v Ostravě.
V úvodu se žáci jeden po druhém představili, sdělili svá jména a také to, které sociální sítě nejčastěji používají. Poté měli vyjmenovat pozitiva a negativa internetu a sociálních sítí. Lektor následně objasnil pojmy jako jsou kybergrooming, kyberstalking, netolismus, sexting a jiné. Vysvětlil, že útočník využívá internet a mobilní technologie k tomu, aby mohl někomu ublížit: zesměšnit ho, ztrapnit, ohrozit nebo zastrašit; že virtuální realita může být hodně odlišná od té reálné a nese s sebou mnohá ohrožení a úskalí, která v počátcích elektronické komunikace nemusí být snadno rozpoznatelná.
Velmi přínosný byl pohled z psychologického hlediska. Na internetu si totiž často léčíme vlastní situaci, v níž se momentálně nacházíme (tzn. v reálu jsem třeba chudák, ale na internetu král). Využíváme tzv. náhradního vzorce chování. V závěru byl kladen důraz na budování mezilidských vztahů. Ne těch virtuálních, které jsou tolikrát velmi nebezpečné, ale na budování vztahů reálných, které jsou kvalitnější a dělají náš život plnohodnotnějším.
Fotogalerie